Nyheder fra Tønder Kommunes Biblioteker - Marts 2012

USA-ekspert Mads Fuglede holder foredrag i Toftlund.

I USA er republikanerne i gang med at vælge den kandidat, der skal udfordre demokraternes Barack Obama til præsidentvalget i november 2012.
I den forbindelse fortæller Mads Fuglede om, hvordan amerikanerne er blevet så amerikanske, og hvilke faktorer, der er på spil, når der er valg i USA. Han analyserer desuden den igangværende valgkamp, i lyset af den økonomiske krise der plager det amerikanske samfund. Mads Fuglede er lærer på Grundtvigs højskole og desuden USA-ekspert på TV 2 News.
 

Onsdag d. 21. marts kl. 19 i Multisalen på Toftlund Bibliotek
Entré 50 kr. inkl. kaffe og kage - Tilmeld på tlf.: 74 92 98 09


Foredraget er arrangeret i et samarbejde mellem Bovlund Frimenighed og Toftlund Bibliotek.

AFLYST pga. for få tilmeldinger

Lån bogen her


Beskrivelse: Peters tilværelse er gået i stå. Hverdagen er en overfladisk og følelsesforladt rutine. Han har været på standby i to år - i ægteskabet, på arbejdet, i livet, lige siden en fremmed greb ind og rev hans familie itu. Da faren dør, finder Peter et brev og en revolver i hans lejlighed. Af brevet fremgår det, at faren har deltaget i likvidering af stikkere under besættelsen. Da Peter kort efter møder den inspirerende kvinde Miriam, indser han, at det er nødvendigt, at han tager ansvaret for sit eget liv. Peters handlinger sætter en udvikling i gang, der får vidtrækkende konsekvenser for alle implicerede. Hvor langt har det enkelte menneske ret til at gå i forsøget på at forme sin skæbne og sikre retfærdighed?

Niels Bredager har skrevet gennem hele sit voksenliv. I mange år har han dog primært formuleret indkaldelser til skole-hjem-samtaler og formanende skrivelser til forsømmelige forældre i sin egenskab af først lærer, senere skoleinspektør. Han har nu imidlertid fundet tid til at skrive for et bredere publikum og med et bredere sigte, og "En ensom ulv" er hans debutroman.

Uddrag Af Bogen
: - Revolveren er ret tung. Den har et forholdsvist langt løb og ligner noget fra en cowboyfilm. Aftrækkeren sidder mærkeligt langt tilbage mod skæftet, som er riflet og mørkebrunt. På løbet står der på venstre side - 45 COLT?. Navnet har jeg hørt før. Tallet siger mig ingenting. Jeg vender den. På højre side af løbet står der - COLT? og en masse bogstaver, som ikke giver nogen mening for mig, og - HARTFORD CT. USA?. Jeg har svært ved at lægge den fra mig. Jeg holder den ud i strakt arm og sigter på vaser, lysestager og lamper. Den er fantastisk...

Lån bogen her

AFLYST pga. for få tilmeldinger

D. 8. marts, kvindernes internationale kampdag, offentliggjorde Kvinfo Nordisk kvindelitteraturhistorie på nettet.
Bogen udkom 1994-1998, men foreligger nu i digitaliseret form. Nordisk Kvindelitteraturhistorie på nettet henvender sig til såvel den almindelige litteraturinteresserede som fagfolk.

  • Der er ikke mindre end 815 forfatterbiografier og en lang række emneartikler.
  • I tidslinjen kan man finde de kvindelige forfattere gennem 1000 år fra de islandske sagaer til vore dage.
  • Prøv også at søge i sitets mange temaer – fra moderskab til rejse – hvor emneartikler og forfatterbiografier er ordnet på ordnet på indsigtsfuld vis.
  • Teksterne findes nu også på engelsk, The history of Nordic women's literature women.

Se også Kvinder af format: bøger om stærke kvinder gennem tiden - inden for kunst, film, litteratur, videnskab, politik m.m. og læs mere om Kvindernes Kampdag her

Kvinder af format

Hvem er de - og hvorfor skal vi læse om dem?

Der udgives stadig erindringer i massevis og interessen for dem synes at være stadigt stigende. Vidt forskellige menneskeskæbner rulles op for vore undrende øjne. Der er de royale, politikere, kendisser af alle slags, historiens øjenvidner og ganske ukendte, men måske alligevel yderst interessante personligheder. Denne emneliste om erindringer og biografier er en hjælp til dig der elsker at græsse i de mange 99.4 bøger. Den kan inspirere og give et lille overblik over hvem det kunne være værd at stifte nærmere bekendtskab med.

Se emnelisten som pdf-fil

Forslag til arrangementer: Klik her og send os dit forslag
tilmeld dig her

 

Ønsker du at afmelde, klik her

 

Venlig hilsen

Tønder Kommunes Biblioteker

Siden er opdateret: 08. april 2013

Tønder Kommunes Biblioteker, Richtsensgade 10, 6270 Tønder  •  Tlf.: 7492 9840   • EANnr.: 5798005030478
 Åbningstider: Løgumkloster  •  Skærbæk  •  Toftlund  •  Tønder  •  Lokalhistorisk Arkiv
Email: biblioteket@toender.dk  •  Ris & Ros til Webredaktionen