Månedens kunstner på Tønder Bibliotek, januar 2011, er Jørgen Rosengaard
Årets første udstiller har biblioteket hentet i Jejsing hvor kunstneren Jørgen Rosengaard har atelier.
Jørgen Rosengaard er en alsidig kunstner der mestrer flere udtryk. Han arbejder således både i akryl, med akvarel og med radering. Jørgen Rosengaard er ikke meget for at tale om sine billeder, men mener at det er billederne alene der skal tale for sig selv.
Om udstillingen på Tønder Bibliotek der består af 3 akrylbilleder og en akvarel, er inspirationen dog tydeligvis landskabet.
Jørgen Rosengaard bruger en udtryksform med en forenklet streg, hvor det er de store linier og ikke mindst sammenstillingen af stærke og ofte overraskende farvekombinationer der er det bærende i motiverne.
Jørgen Rosengaard er repræsenteret i flere danske og udenlandske gallerier og på danske og udenlandske museer og har en lang række udstillinger bag sig i ind- og udland.
Jørgen Rosengaard har repræsenteret bl.a. på:
Fyns Kunstmuseum. Stats- Kunstmuseet, Kharkov, Ukraine. Kunstfonden, Middelfart Museum. Kommunedata Ålborg. Fyns Kunstfond. Action Culturelle Municipale, Nice, Frankrig. S.A.K. Museumssamling, Svendborg.
Udsmykning : Danmarks Lærerforening, Kursuscenter, Nyborg. 2003.
Modtog innovations alliance prisen 2004 Tuborgfondet og Nyx.
Medlem af Billedkunstnernes Forbund BKF , Fyns Grafiske Værksted, Nyx, forum for kultur og erhverv, samt Vejle Amt Kunstråd